|
péter
|
2009.07.19. 13:57
|
NEM MINDEGY MILYEN VOLT, AKKOR IS KIRÁLY KORSZAK VOLT ÉS TALÁN A LEGJOBB!!!! |
 |
 |
Zsapi86
|
2009.07.16. 14:55
|
Nos... Hát... Ezzel tulajdonképpen mit is szeretnél mondani celica? |
 |
 |
celica
|
2009.07.15. 22:00
|
Ez kimaradt az előzöből!!!!!44
A pilóták gyorsak voltak, a csapatok felelőtlenek. Várható volt, hogy a kettő kombinációjának nem lesz jó vége. Az első tragédia még váratlanul érte a sport szerelmeseit: Attilio Bettega, a Lancia pilótája halálos balesetet szenvedett a Korzika rallyn, navigátora a szerencsének köszönhetően életben maradt. Három futammal később jött a következő csapás: a rajongók kedvence, korábbi világbajnok Ari Vatanen az Argentin rallyn hatalmasat bukott, csak a csodának köszönhetően maradt életben. 1985-ben Vatanen és az Evo2-vel a VB cím várományosa volt, de Argentin balesete miatt több mint egy évre abba kellett hagynia a versenyzést. A balesetéről később így nyilatkozott: "Az edzésen úgy 180-190-es sebességgel minden gond nélkül vettük az akadályt, amely egy dobbantóból, utána pedig egy kissebb gödörből állt. Az utolsó edzést követő éjszaka irdatlan eső zúdult a pályára, és abból a pici gödörből mély uszodát csinált. A második gyorson, majdnem 180-nal értünk oda. Csak annyit észleltem, hogy a kocsi hátsó része felemelkedik, és mi szaltózni kezdünk. Talán a kelleténél gyorsabban mentünk. Állítólag több mint tízszer pördültünk meg az autó tengelye körül, a karosszéria műanyag borítása kezdett szétesni. Még kétszáz méterrel arrébb is találtak alkatrészeket..."
Arit a baleset után négy napig mesterséges légzéssel tartották életben, az egyik lába pedig annyira roncsolódott, hogy majdnem amputálni kellett. (Megjegyzés: Jean Todt azonnal elkezdett egy kuplung nélküli autót terveztetni, ha az orvosok mégsem tudnák megmenteni!...) Timo Salonen lépett elö elsö számú versenyzővé, aki végül megszerezte mindkét aranyérmet (egyéni és csapat). Mindenki változásokat sürgetett a szabályozásban, ez azonban nem következett be.
A következő szezon még kiélezettebb lett. Új autók jöttek és mindenki csak egyet akart: megalázni a Peugeotot!
A Lancia a Delta S4-gyel indult, amit hagyományos turbóval plusz kompresszorral is felszereltek és öszkerékemghajtással látták el., a Ford az RS200-al debütált, Az Austin Metro bemutatta a Metro 6R4-et, az Audi a Quattro S1-et. A cintoren bemuttta az új B csoportos kocsiját a BX 4TC-t ami már B12es volt, a Peugeot pedig a második generációs T16-ot.
Elrettentésképp álljon itt néhány technikai adat:
Audi Quattro Sport S1 (homologizáció: 1985. július 1.) súly: 1090 kg motor: 5 henger, 2110 ccm teljesítmény: 450 LE nyomaték: 480 Nm
Ford RS200 (homologizáció: 1985. vége) súly: 1180 kg motor: 4 henger, 1803 ccm teljesítmény: 420 LE nyomaték: 434 Nm
Lancia Delta S4 (homologizáció: 1985. november 1.) súly: 890 kg motor: 4 henger, 1759 ccm teljesítmény: 440 LE nyomaték: 451 Nm
MG Metro 6R4 (homologizáció: 1985. szeptember) súly: 980 kg motor: 6 henger, 2991 ccm teljesítmény: 410 LE nyomaték: 366 Nm
Peugeot 205 T16 Evo 2 (homologizáció: 1985. április 1.) súly: 910 kg motor: 4 henger, 1774 ccm teljesítmény: 450 LE nyomaték: 490 Nm
|
 |
 |
celica
|
2009.07.15. 21:59
|
A teljesség kedvéért szót kell ejtenünk az autók pilótáiról is, mert ahogy a B csoportos autók, úgy a versenyzők sem nevezhetők hétköznapinak. Mára ők is legendává váltak, mint a kor, amelyben versenyeztek.
Ari Vatanen, 1981 világbajnoka: Az ő nevéhez fűződik a rally VB ezidáig legnagyobb teljesítménye. Az 1985-ös Monte Carlo rallyn történt, hogy Arit késés miatt megbüntették, és 6 perc hátránnyal indult. Ezt sikerült ledolgoznia, és végül szuverén módon nyerte meg a futamot. 1985-ben szintén közel állt a világbajnoki címhez, de az Argentin balesete megakadályozta ebben. Gyógyulása után folytatta a versenyzést.
Markku Alen, aki két hétig volt világbajnok: Hiába nyert meg 19 futamot, sose lett egyéni világbajnok, viszont jelentős szerepe volt abban, hogy a Lancia megnyerhesse az 1983-as konstruktőri címet. Nevéhez kapcsolódik egy felejthetetlen húzás: az 1986-os San Remo rally végeredményét a Peugeot megóvta, így megfosztotta Alent az esélytől, hogy világbajnok lehessen. Alen tiltakozott, hogy az óvás jogtalan. Mikor a következő futamot is megnyerte, felállt az autójára és világbajnoknak hirdette ki magát. A FISA-nak két hétig tartott eldöntenie, kinek adjon igazat, végül 1986. bajnoka Juha Kankkunen lett.
Stig Blomquist, 1984 világbajnoka: A legendák szerint ő találta ki és vitte tökélyre a balláb-fék stílust.
John Boffum, a csúcstartó: Európában kevésbé ismert pilóta, aki az amerikai nemzeti bajnokságban 115-ször győzött, ebből 1987-ben az összes futamot megnyerte.
Juha Kankkunen, 1986, 1987, 1991 és 1993 világbajnoka: VB címet tudott nyerni Peugettal, Lanciával és Toyotával is. 21 győzelmével és 4 aranyérmével a VB történetének egyik legnagyobb alakja.
Hannu Mikola, 1983 világbajnoka: Végig részese volt az Audi Quattro feljesztésének, hatalmas technikai tudású pilóta. 18 futamgyőzelem fűződik a nevéhez.
Michéle Mouton, a női ezüstérmes: VB szinten Michéle Mouton volt az első és azóta is egyetlen hölgy a rally történetében, aki világbajnoki futamot is nyert. Nem is egyet, hanem egész pontosan négyet, méghozzá a B-csoportos korszak fénykorában! Hajszál híján világbajnok lett 1982-ben az Audival, de váltóhiba miatt feladni kényszerült az Elefántcsontpart rallyt. Ezzel elvesztette az esélyt, hogy övé legyen az arany, így abban az évben Walter Röhl nyert újból, Muouton pedig "csak" az ezüstérmet szerezte meg. Lehet, hogy hihetetlen, de az 1982-es mezőnyt igazán nem lehetett gyöngének nevezni. Michéle mögött végeztek olyan nevek, mint Hannu Mikola, Stig Blomqvist, Henri Toivonen, Timo Salonen vagy épp Ari Vatanen, akik közül később egyedül Toivonen nem lett világbajnok. A törékeny és igazán nőies hölgy 1974. óta indult világbajnoki és EB futamokon. 1978-ban már EB 5. lett, ugyanabban az évben az FIA-kupa 4. helyezettje. 1979-ben Michéle 9. lett az EB-n, így sikerült megelőznie még Ferjáncz Attilát is, aki akkor a 10. lett. Később, még mindig az Audi színeiben elindult a híres-nevezetes Pikes Pike-i hegyiversenyen, és kétszer meg is nyerte ezt az embertpróbáló futamot, sőt új rekordot is felállított 1985-ben 11:25,39 idővel. Abban az időben ez nem volt szokványos dolog, főleg Amerikában nem. A helyi menők még évek múltán sem bírták megemészteni, hogy egy francia nő német autóval a sárba alázta őket meg Chevroletjeiket. Michéle visszavonulása után sem tétlenkedett sokáig, ő a szülőanyja a Race of Championsnek. Amit még erről a hölgyről tudni érdemes, hogy karrierje alatt előnyben részesítette a női navigátorokat. Többek közt Fabrizia Pons is az ő navigátora volt.
Walter Röhl, 1982 világbajnoka: Hatalmas önkontrollal rendelkező pilóta, aki soha nem kockáztatott. Mérnökei hihetetlennek tartották azt a képességét, hogy minden hibát pontosan meg tudott mondani az autón.
Timo Salonen, 1985 világbajnoka: A sors iróniája, hogy Salonen eredetileg második számú pilóta volt a Peugeotnál, aztán Vatanen balesete után első számúvá lépett elő, és sikerült megnyernie a világbajn |
 |
 |
celica
|
2009.07.15. 21:58
|
A B csoport
A B csoport bevezetésével hatalmas lehetőség tárult a csapatok elé. Nem vonatkozott rá szinte semmi technikai korlátozás, a gyártók mintha szabad kezet kaptak volna, hogy olyan autót építsenek, amilyen csak az eszükbe jut. Egyetlen cél volt mindenki előtt: az új autó legyen gyors, vagy még gyorsnál is gyorsabb. A B csoportos szabályok közt minden megengedett volt: az összekerék-meghajtás, a hátsókerék-meghajtás szintén, minimális volt a súlyszabályozás, a felhasználható anyagok listája pedig a végtelen határát súrolta. Elejével még az említett 200 darabos széria autókról volt szó, aztán ezt módosították az Evolution nevezetű kitétellel. Az Evolution annyit jelentett, hogy az ilyen modellek megépítéséhez elég volt mindössze 20 darabot legyártani, a mai gyűjtők legnagyobb bánatára! 1982től volt hivatalosan A,N és B csoporots kategória , de a Gr2 és GR4-es gépek is futhattak még. A csoportok ilyen kategóriákból álltak, N1,N2,N3,N4,A5,A6,A7,A8,B9,B10,B11,B12. 1982ben a B csoport idöszakénak elsö versenyén az 50. monte carlo rallyn Röhl nyert egy Gr4-es Asconal 400al Mikola második egy Gr4es quattroval, a legjobb B csoportos kocsi Jean Pierre Ballet lett egy porsche 911 scvel(B12). 1982ben egyetlen futamon sem állt a dobogon B csoportos autó. Ennek ellenére a B csoport rohamos fejlődésnek indult, és a sebesség csak nőtt. A 1983as Monten már röhl nyert egy lancia 037-el.
A Lancia 037-be még nem építettek be összkerék meghajtást, és ez az idő múlásával komoly hátrányt jelentett. Kiderült, hogy az AWD használatával nem kopnak annyira a gumik, és az Audi ezen a téren is progresszív kísérletezésbe kezdett: lágyabb keverékű abroncsokat használtak, ami még nagyobb tapadást eredményezett, így a sebesség ebből a szempontból is tovább nőtt. Viszont a Lancia megbízhatóbbnak bizonyult az Audinál, így minden technikai hendikepjük ellenére is ők nyerték az 1983-as márka VB-t. A mérnökök egy év alatt sok mindenre rájöttek: a B csoportba már nem volt jó az előre épített motor, az önhordó karosszéria és az ehhez passzoló alváz. Toyota is beszált a küzdelembe a Celica twin-cam turboval és Juha Kannkunennel. Főleg a Safari és a Finn rally pályái feküdtek a hátsókkerék meghajtású autónak. Az Opel is lecserélte az Asconát a gr. B-s Manta 400-ra.
1984-ben aztán megjelent a pályán az új király: a Peugeot 205 T 16, ami rendelkezett az összes újítással. A franciáknak hihetetlenül erős csapatot sikerült létrehozniuk: az élükön Jean Todt-tal és 1981 világbajnokával, Ari Vatanennel. A csodagép a Korzika rallyn mutatkozott be először. A T16 olyan gyors volt, hogy a korabeli beszámolók szerint a nézők szinte sokkot kaptak a látványtól. A nézőkön kívül a többi csapat is szörnyülködve - de leginkább irigykedve - figyelte ezt a nem mindennapi teljesítményt. Igaz, hogy végül nem sikerült célba érniük, de bebizonyították amit akartak: az új autó hihetetlen dolgokra képes. Aztán a győzelem is rövid időn belül meglett: még abban az évben Vatanen hazai futamán, az Ezer Tó rallyn. 1984-et a Peugeot csak bemelegítésnek szánta, hogy aztán 85-ben végre megszerezhesse a VB címet a T16-al. 1984-ben fölíratkozott a győztesek névsorába a felejthetetlen Sting Blomqvist aki megnyerte az Audinak a márka bajnokságot.Persze ez az autó már teljesen más volt mint az eredeti Quattro,ez már 450LE-s volt 6 fokozatú váltóval szerelve,és kevlár karosszériával. Az Audi a 85-ös szezonra új autót épített: a Sport Quattrot, a Lancia pedig kezdett lemaradni. Az Audi és a Peugeot teljesen különböző volt.A Peugeot motorja a hátsó tengely fölött volt elhelyezve,teljesen cső keretes volt ,nagyon kis karosszéria és hihetetlenül kis súly jellemezte a 205-öst.Az Audi sem maradt el a fejlesztéssel hiszen bemutatta a Sport Quattro S1-rally autóját.Teljesítménye játszva átugrotta a 600LE határt,hatalmas légterelő szárnyai elől és hátul gondoskodtak a leszorító erőröl,hogy az autó a földön maradhasson. S1 Finnországban mutatkozot |
 |
 |
Zsapi86
|
2009.07.11. 23:26
|
Bocsánat, nem mentegetem őket, de tény hogy a korszaknak megfelelően azért biztonságosak voltak az autók. Persze más kérdés, hogy nekikoccantál egy fának és felszakadt az üzemanyagtank. De az, hogy pl. Vatanen él, nagyban köszönhető a Ford és a Peugeot biztonságának. És ahogy mondtam, 1500 km-t nem lehet biztosítani ha 200ezer ember akarja nézni a versenyt, ezért is vannak ma 350 km-s távok. |
 |
 |
RPM
|
2009.07.09. 19:34
|
Zsapi sztem ne mentegesd őket!:S Sajnos botrányos állapotok voltak biztonság terén....ettől függetlenül szép korszak volt! |
 |
 |
Zsapi86
|
2009.07.09. 14:22
|
Az autók biztonsága pöpec volt (lásd Vatanen), sokan köszönhetik nekik az életüket, a szervezés pedig nem is lehetett jó. 1500 km versenytávra hogyan készülsz fel szalagokkal és marsallokkal. Asszem sehogy! |
 |
 |
vm93
|
2009.07.08. 09:58
|
Nagyon jó videó, már csak egy film hiányzik róla magyar felirattal.
Na meg hát tegyük hozzá nem csak az autók biztonsági szintje volt a nullával egyenlő, hanem a szervezés is (lásd nézők). |
 |
 |
cigiracing
|
2009.07.07. 07:04
|
Bocsi ez 2x sikeredett :S |
 |
 |
|
|